Goraczka i obniżanie

Zioła:

Herbatka lipowa

Łyżkę kwiatu lipy zalej szklanką wrzątku. Po 10 minutach przecedź i posłódź miodem. Wypij a następnie połóż się do łóżka.

Nalewka pokrzywowa obniżająca gorączkę

4 łyżki drobno posiekanych świeżych liści pokrzywy zalej 2 szklankami 40 proc. żytniej wódki, odstaw na 7 dni, przecedź. Pij 3 razy dziennie po łyżeczce.

Mieszanka przeciwgorączkowa i napotna

15g malin (mogą być suszone), 15g kwiatostanów lipy, 15g ziela uczepu, 15g lebiodki pospolitej, 10g ziela pierwiosnka, 20g korzenia babki lancetowatej, 10g kwiatu bzu czarnego.

napar z jednej łyzeczki mieszanki stosować po 1/3 - 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie gorącego płynu po jedzeniu.

Napar z bzu czarnego: 2 łyżeczki kwiatu zalej filiżanką wrzątku. Należy pić 3 razy dziennie.

Napar z babki lancetowatej: 3 łyżeczki świeżych liści rozetrzyj, wymieszaj z wodą i podgrzej do wrzenia. Powinno się pić 3 razy dziennie.

Inne:

Zawijanie w mokre prześcieradło

Na łóżku rozłóż koc, na nim prześcieradło namoczone w chłodnej wodzie i wyciśnięte. Owiń w nie chorego, aż do pach, a następnie opatul kocem po szyję. Na koniec okryj jeszcze jednym kocem. Po 5 minutach rozwiń chorego i wytrzyj do sucha.

Możesz zastosować zimne, mokre okłady na czoło, kark, nadgarstki i łydki. Okłady zmieniaj kiedy stają się ciepłe. Okłady zmieniaj aż do momentu obniżenia temperatury.

Kąpiel

Wlej do wanny wodę o temperaturze niższej o stopień od temperatury ciała osoby, która ma gorączkę. Następnie ułóż w wannie chorego i stopniowo, bardzo wolno, dolewaj zimnej wody. W kąpieli trzymaj go do chwili, kiedy temperatura ciała spadnie poniżej 37°C. Pilnuj jednak, aby nie była mniejsza niż 36,6°C, gdyż może dojść do osłabienia organizmu. Potem należy położyć chorego w suchej piżamie do łóżka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *